Katalog on-line

Zachęcamy wszystkich do korzystania z katalogu on-line.

OPAC www

WYSZUKIWANIE

Pamiętaj by przed rozpoczęciem wyszukiwania zaznaczyć/odznaczyć interesujące Cię typy dokumentów w katalogu.

Opisy zawierają także tytuły piosenek w przypadku płyt z muzyką dzięki czemu w katalogu w indeksie Tytuł / słowo w tytule można podawać nie tylko tytuły albumów, ale i tytuły konkretnych utworów muzycznych jakich szukamy.

Gdy chcemy wyszukać płyty zespołów muzycznych ich nazwy wpisujemy w indeksie wyszukiwawczym Zespół muzyczny / Instytucja sprawcza (w indeksie Autor wpisujemy same nazwiska lub pseudonimy twórców i wykonawców).

W sytuacji gdy wyszukujemy w indeksach Autor oraz Zespół muzyczny wyniki wyświetlają się jako lista haseł osobowych (w tych sytuacjach nie ma znaczenia także jakie typy dokumentów wybraliśmy poniżej). Jeśli chcemy, aby wyświetliły się jako lista dostępnych płyt oprócz nazwy autora/zespołu w indeksie Hasło przedmiotowe wpisujemy: dokumenty dźwiękowe (w przypadku płyt muzycznych) lub książka mówiona (w przypadku książki mówionej).

LOGOWANIE SIĘ DO KONTA

Każdy czytelnik może zalogować się do własnego konta czytelniczego on-line. Logowanie odbywa się przez stronę katalogu, gdzie w prawym górnym rogu strony znajduje się pole logowania. Do logowania potrzebny jest numer karty bibliotecznej oraz hasło. Czytelnicy, którzy nie mają jeszcze własnego hasła mogą w każdej chwili je utworzyć. W tym celu trzeba skontaktować się z wypożyczalnią.

Jeśli dostałeś właśnie wygenerowane przez bibliotekarza jednorazowe hasło to wpisz je w polu hasło (wielkość liter ma znaczenie). W kolejnym oknie system poprosi Cię o podanie starego hasła (czyli tego jednorazowego) i wpisanie dwukrotnie nowego wybranego przez Ciebie hasła.

SAMODZIELNE PRZEDŁUŻANIE

Po zalogowaniu się do swojego konta wchodzimy w zakładkę Konto (u góry strony), następnie spośród zakładek po lewej stronie wybieramy Prolongaty. Widzimy wtedy wszystkie wypożyczone przez siebie zbiory i ich przewidziane daty zwrotu. Zbiory można przedłużyć najwcześniej 5 dni przed datą zwrotu (patrz kolumna Akcja), wcześniej wyświetla się stosowny komunikat informujący o tym. Po samodzielnym przedłużeniu dla sprawdzenia polecamy przejść do zakładki Dokumenty wypożyczone, aby sprawdzić czy data zwrotu uległa wydłużeniu.

ZAMÓWIENIA

Zamawiać można zbiory znalezione w katalogu, które mają status: Dostępna. Zamówienia powinno się dokonać nie wcześniej jak 24 godziny przed planowanym przyjściem do wypożyczalni. Zbiory zamówione przez Państwa są odkładane i przygotowane do wypożyczenia (na każdym kroku system generuje maile ze stosownymi informacjami).

REZERWACJE

Rezerwować można zbiory znalezione w katalogu, które mają status: Wypożyczona. Dzięki temu można nijako ustawić się w kolejce” za pozycją która nas interesuje, ale jest niedostępna. W momencie kiedy interesująca płyta lub książka zostanie zwrócona bibliotekarz odłoży ją dla osoby następnej w kolejce, a system poinformuje czytelnika wysyłając maila z dalszymi informacjami. Aby zarezerwować dla siebie wybrany tytuł trzeba: zalogować się na swoje konto w katalogu, odnaleźć poszukiwany dokument o statusie Wypożyczona, wyświetlić opis i kliknąć ZAREZERWUJ DOWOLNY DOKUMENT (dalej postępować wg wytycznych na ekranie).

Uwaga! Przy niektórych skrzynkach pocztowych i filtrach antyspamowych może się zdarzać, że mail wysłany przez system biblioteczny zostanie błędnie zinterpretowany jako spam. Jeśli oczekujemy maila wygenerowanego przez system komputerowy MBP w Bytomiu można też sprawdzić zakładkę SPAM w swojej skrzynce mailowej.  W sytuacji kiedy okazałoby się, że korespondencja wysyłana z Biblioteki tam trafia należy zaznaczyć, że to nie jest spam (sposób odznaczenia zależy od dostawcy poczty).