Od  nas

...czyli odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

W jakich godzinach czynna jest wypożyczalnia?

Wypożyczalnia czynna jest w godzinach pracy biblioteki czyli od 8:00 do 19:00 od poniedziałku do piątku i od 8:00 do 15:00 w soboty. W przypadku sytuacji wyjątkowych, zmienione godziny pracy są odpowiednio wcześniej ogłaszane na tablicy ogłoszeń i stronie internetowej biblioteki.

Co trzeba zrobić, aby zapisać się do wypożyczalni?

Osoba, która chce korzystać z Wypożyczalni Zbiorów Audiowizualnych musi zapoznać się z regulaminem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu. Przy zapisie potrzebny jest dowód osobisty. W przypadku osób niepełnoletnich zapisu dokonuje rodzic lub opiekun prawny. Każdego, kto zapisuje się po raz pierwszy i nie ma jeszcze plastikowej karty bibliotecznej obowiązuje jednorazowa opłata w wysokości 7 zł.

Uwaga! Czytelnicy korzystający z innych agend biblioteki, posiadający ważną kartę biblioteczną nie muszą się na nowo zapisywać. Dzięki sieci komputerowej taki zapis jest uproszczony i ogranicza się do okazania karty bibliotecznej i zapoznania się z zasadami korzystania z Wypożyczalni Zbiorów Audiowizualnych.

Ile płyt i na jak długo mogę wypożyczyć?

Jednorazowo można wypożyczyć maksymalnie cztery pozycje. Wydania kilku płytowe, w opakowaniu zbiorczym, które wchodzą w skład jednego tytułu i oznaczone są jednym numerem inwentarzowym liczą się jako jedna pozycja. Można dowolnie łączyć różne rodzaje zbiorów pamiętając, aby nie przekroczyć liczby czterech pozycji z naszej wypożyczalni (np.: dwie płyty z muzyką na CD, jeden audiobook, jedna płyta winylowa).

Podstawowy okres wypożyczenia w Wypożyczalni Audiowizualnej to jeden miesiąc. Istnieje możliwość przedłużenia okresu wypożyczenia o ile na zbiory nie oczekują inni czytelnicy.

W jaki sposób mogę przedłużyć płyty?

Przedłużenie okresu wypożyczenia można realizować na kilka sposobów:

Osobiście przychodząc do wypożyczalni.

Przez Internet: logując się do swojego profilu w katalogu OPAC lub przez wysłanie e-maila na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. w treści podając imię i nazwisko oraz numer karty bibliotecznej.

Telefonicznie: należy podać swój numer czytelnika, który znajduje się na karcie (numery telefonów dostępne na stronie).

Czy kiedy jestem chory/-a lub gdy nie ma mnie w mieście może ktoś inny przedłużyć za mnie płyty?

O przedłużenie lub oddanie zawsze można poprosić inną osobę. Wypożyczać natomiast może tylko osoba zapisana, która zobligowana jest do okazania za każdym razem karty bibliotecznej.

Zgubiłem/-am kartę biblioteczną, co dalej?

W takiej sytuacji jak najprędzej trzeba powiadomić bibliotekę, aby zastrzec konto przed ewentualnym posłużeniem się nią przez osobę nieuprawnioną. Kolejnym krokiem jest wyrobienie nowej karty jeśli nie ma szans na jej odnalezienie.

Płyta którą wypożyczyłem/-am okazała się zniszczona, co mam zrobić?

Czytelnik jest zobowiązany do sprawdzenia stanu wypożyczanych zbiorów i w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek zniszczeń, do niezwłocznego zgłoszenia tego faktu dyżurującemu bibliotekarzowi. W przeciwnym razie ponosi odpowiedzialność za powstałe szkody.

Zagubiłem/-am lub uszkodziłem/-am wypożyczone z biblioteki płyty jaka jest teraz procedura?

Możliwości zrekompensowania strat są różne i indywidualnie ustalane są przez bibliotekę w zależności od konkretnej sytuacji. Bardzo ważne jest, aby taki wypadek jak najprędzej zgłosić w wypożyczalni.

Opracowano na podstawie obowiązującego Regulaminu.